Obrzęki często świadczą o nieprawidłowej pracy układu limfatycznego. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która niestety utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pierwszym ważnym krokiem mającym na celu zmniejszenie opuchlizny jest  znalezienie jej przyczyny która powoduje obrzęki.

Jak powstaje obrzęk


Obrzęk limfatyczny jest wynikiem uszkodzenia naczyń limfatycznych, co prowadzi do zastoju limfy. Przyczyną niewydolności filtracyjnej może być np. skręcenie stawu skokowego, które powoduje ucisk na naczynia chłonne. Podobnie, w przypadku choroby nowotworowej, usuwanie węzłów chłonnych bądź ucisk guza na naczynia limfatyczne może spowodować uciążliwy obrzęk.

Dla osób cierpiących na obrzęki limfatyczne zaleca się drenaż limfatyczny, który pomaga usunąć zgromadzoną limfę i poprawić krążenie płynów w organizmie. Procedura ta polega na delikatnym masażu skóry, który stymuluje naczynia limfatyczne do lepszego odprowadzania płynów limfatycznych, redukując w ten sposób obrzęk.

Drenaż limfatyczny jest bezpieczną i skuteczną metodą łagodzenia objawów obrzęków limfatycznych. Zaleca się regularne sesje drenażu, aby utrzymać zdrowy przepływ limfy i zapobiec nawrotom obrzęków. Warto skonsultować się z profesjonalistą, aby dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wnioskiem jest to, że obrzęk limfatyczny może mieć różnorodne przyczyny, od urazów po choroby nowotworowe. Dla osób dotkniętych tym problemem istotne jest zapewnienie odpowiedniej opieki, w tym regularnego drenażu limfatycznego, aby kontrolować objawy i poprawić jakość życia. Dzięki odpowiedniej terapii możliwe jest skuteczne zarządzanie obrzękami limfatycznymi i minimalizacja ich negatywnego wpływu na codzienne funkcjonowanie.

Drenaż limfatyczny kiedy jest wskazany


Drenaż limfatyczny to metoda terapeutyczna, która polega na pobudzaniu aktywności naczyń limfatycznych w celu przepchnięcia nadmiaru limfy z tkanek. Jest wykonywany poprzez delikatne i powolne ruchy ugniatania, głaskania oraz okrężne ruchy z niewielką siłą nacisku na ciało. Manualny masaż limfatyczny odgrywa ważną rolę w redukcji obrzęków, zapewniając jednocześnie bezproblemowy transport białek i limfocytów, które chronią organizm przed patogenami.

  • Masaż drenujący znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach zdrowotnych związanych z opuchlizną, takich jak po operacjach (np. po mastektomii), urazach (np. skręcenia stawów) czy nawet w przypadku nadwagi. W przypadku obrzęków, masażyści wykonują specjalistyczne techniki, aby poprawić krążenie limfy i usunąć nagromadzone płyny.

Obrzęk powstaje, gdy przepływ limfy jest utrudniony, co może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zaburzenia układu limfatycznego, zmiany hormonalne, niewłaściwa dieta czy brak aktywności fizycznej. Dlatego właśnie drenaż limfatyczny jest tak istotny - pomaga przywrócić prawidłowy przepływ limfy, eliminując obrzęki i poprawiając ogólny stan zdrowia.

  • Warto skorzystać z masażu drenującego nie tylko w celu redukcji obrzęków, ale także jako element terapii wspomagającej w przypadku różnych schorzeń, takich jak choroby układu ruchu czy pourazowe urazy. Dzięki odpowiedniej technice wykonywanej przez profesjonalistów, drenaż limfatyczny może przynieść ulgę i poprawić komfort życia osób borykających się z problemami zdrowotnymi związanymi z opuchlizną.

Jak działa urządzenie do drenażu limfatycznego


Aparat do drenażu limfatycznego to specjalne i profesjonalne urządzenie do masażu limfatycznego kierunkowego drenującego. Urządzenie te składa się z:

  • głównego aparatu z wbudowanymi programami masującymi;
  • rękawów na ręce i/lub nogi;
  • Urządzenie do drenażu limfatycznego posiada kilka programów, które to programy różnią się stopniem ucisku. Najbezpieczniej zaczynać jest od początkowych, ponieważ  są delikatne, a tym samym stanowią przygotowanie ciała stopniowo do zabiegu. Wśród tych programów znajdują się również programy dedykowane specjalnie dla sportowców. Programy te służą do regeneracji przed jak również po treningu, aby odżywić i zregenerować obolałe mięśnie.

Główny element budowy rękawów do drenażu stanowią komory, które podczas drenażu są napełniane powietrzem. Uciskają poszczególne części kończyn, zaczynając od części dalszych i kończąc na bliższych. 

 

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Możesz zarządzać swoimi preferencjami dotyczącymi wykorzystywania plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej.